
Světový den vody upozorňuje na udržitelnost zdrojů pitné vody. Téma, které je zásadní i pro Brněnské vodárny a kanalizace
Brno, 21. března 2022 – Světový den vody vyhlašovaný Organizací spojených národů (OSN) připadá každoročně na 22. března. Letošní ročník je zasvěcený podzemní vodě. Brněnské vodárny a kanalizace (BVK), které letos v září oslaví 150leté výročí, dodávají obyvatelům Brna a okolí už více než 100 let vodu z podzemního prameniště v Březové nad Svitavou. To je zdrojem jedinečné brněnské pitné vody, která je velmi kvalitní a prospěšná lidskému zdraví. Druhým významným zdrojem pro zásobování Brněnské vodárenské soustavy pitnou vodou je údolní přehradní nádrž Vír I, která se nachází na řece Svratce. Voda z tohoto zdroje je nejprve přivedena do úpravny vody ve Švařci, odkud následně putuje dál Vírským oblastním vodovodem ke svým odběratelům. Ve švařecké úpravně vody letos začne projekt výměny granulovaného aktivního uhlí, které se používá při filtraci vody. Kompletní výměna by měla být dokončena v příštím roce.
„Udržitelnost zdrojů pitné vody patří mezi strategické priority brněnských vodáren a úpravna vody ve Švařci je jedním z klíčových provozů. Průběžně proto vkládáme nemalé prostředky do inovativních technologií, které zde při úpravě pitné vody využíváme. Letos nás ve Švařci čeká významný milník v podobě výměny aktivního uhlí, které používáme při druhém stupni filtrace,“ komentuje důležitý projekt švařecké úpravny vody generální ředitel BVK Jakub Kožnárek. „Aktivní uhlí ve filtrech budeme takzvaně reaktivovat. To je ekonomicky výhodnější než pořizovat nové. Aktuálně vybíráme dodavatele tak, abychom první etapu reaktivace mohli spustit ještě v letošním roce. Pokud vše půjde podle plánu, hotovo by mělo být příští rok,“ dodává Jakub Kožnárek.
Úpravna vody Švařec využívá nejmodernější světové technologie jako je právě filtrace přes granulované aktivní uhlí či ozonizace. Díky aktivnímu uhlí dokáže eliminovat přítomnost pesticidů nebo farmak ve vodě. Brněnské vodárny a kanalizace mají s využíváním aktivního uhlí při filtraci vody bohaté zkušenosti. S touto technologií začaly pracovat jako jedni z prvních v České republice již v roce 1995 ještě na původní pisárecké úpravně vody. Ta je dnes již mimo provoz. Plně ji totiž nahradila právě úpravna vody ve Švařci.
„Z důvodu zachování provozní připravenosti úpravny vody a pro případ poruchy na I. nebo II. březovském přivaděči, je reaktivace rozvržena do dvou etap. První nás čeká ještě letos, a to ihned po ukončení a vyhodnocení výběrového řízení na dodavatele projektu. Je totiž velmi důležité, aby výměnu prováděl pouze takový dodavatel, který dokáže nastavit odpovídající podmínky termické reaktivace aktivního uhlí v závislosti na jeho konkrétním typu. Jedině tak lze totiž dosáhnout odpovídající účinnosti a životnosti reaktivovaného granulovaného aktivního uhlí,“ popisuje detaily projektu Jiří Hanousek, ředitel vodárenské sekce BVK. „Druhá a závěrečná fáze je rozplánována na příští rok, kdy by měl být také celý projekt dokončen,“ uzavírá Jiří Hanousek.
Úpravna vody Švařec
Úpravna vody Švařec je druhým nejvýznamnějším dodavatelem pitné vody do Brněnské vodárenské soustavy s možností plné náhrady zdroje podzemní vody Březová nad Svitavou.
Voda z úpravny Švařec je odváděna do vodojemu Čebín, kde je míchána s větším dílem vody z podzemního prameniště v Březové nad Svitavou. Takto smíchaná voda je následně distribuována do naprosté většiny Brněnské vodárenské soustavy, především do Brna, Kuřimi, Modřic, ale i do dalších měst a obcí napojených na jižní větev Vírského oblastního vodovodu v trase Bosonohy-Nebovidy-Rajhrad-Těšany a Rajhrad-Židlochovice. Seznam napojených měst a obcí se přitom nadále rozrůstá.
Brněnská pitná voda
Brněnská pitná voda má ty nejlepší parametry, které s přehledem odpovídají všem zákonným normám. Pečlivá kontrola její kvality probíhá pravidelně na zdrojích vody, ve veřejné vodovodní síti a přímo u zákazníků. Společně s akreditovanou laboratoří BVK ji vyhodnocuje také Krajská hygienická stanice. Experti BVK věnují odpovídající péči nejen samotným zdrojům pitné vody, ale také monitoringu všech provozovaných vodovodních sítí. Díky inovacím a využívání moderních technologií jako jsou například satelity, patří BVK dlouhodobě mezi republikové i evropské lídry ve snižování ztrát vody.
Světový den vody
Světový den vody je nedílnou součástí mezinárodního kalendáře od 22. března 1993, kdy jej poprvé vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Jeho cílem je upozornit na udržitelný rozvoj a ochranu vodních zdrojů, které se staly díky postupující globalizaci a zlepšování životní úrovně lidí v mnoha zemích světa naprostou nezbytností. Letos je hlavním tématem Světového dne vody PODZEMNÍ VODA s podtitulem: „Podzemní voda je neviditelná, ale její dopad je viditelný všude". Význam podzemní vody podtrhuje v České republice vodní zákon, který mimo jiné říká, že zdroje podzemních vod jsou přednostně vyhrazeny pro zásobování obyvatelstva pitnou vodou.